Kevés olyan szerencsés ember él a Földön, aki nem élt volna át élete során legalább egyszer fejfájást. A leggyakoribb panaszok közé tartozik. A fejfájás szó hallatán két csoportot kell elkülönítenünk. Beszélhetünk a fejfájásról, mint tünetről (másodlagos fejfájás), melynek hátterében nagy valószínűséggel – a teljesség igénye nélkül – organikus idegrendszeri betegség, magas vérnyomás, arcüreggyulladás, gyógyszer mellékhatás, középfülgyulladás, fogprobléma áll. Az elsődleges fejfájás esetében külön fejfájásbetegségről van szó, nyilvánvaló fizikai ok nem áll a háttérben. A leggyakoribbak a migrén, a cluster típusú fejfájás és a tenziós fejfájás.

A migrén súlyos, általában féloldali formában jelentkező, rohamokban fellépő elsődleges fejfájás típus. Heves, lüktető jellegű, típusosan 4-72 óráig tart, sok esetben visszatér. Leginkább fiatal korban jelentkezik. Egyes esetekben figyelmeztető jelek ( aura ) vezethetik be a migrént, leggyakrabban látászavar ( fényfelvillanás, csőszerű látás, cikk-cakk minta és sötét foltok feltűnése a látótérben ), kar-, lábzsibbadás. Sokaknál jelenik meg a roham alatt hányinger, hányás, fény-, és hangérzékenység, melyek súlyossága munkaképtelenséget is okozhat. A migrénes rohamok előfordulásának gyakorisága, intenzitása csökkenthető speciális, erre a célra kifejlesztett gyógyszerekkel.

A cluster típusú fejfájás, ahogy a neve is mutatja ciklikusan, clusterekben jelentkezik. Egy-egy periódus hetekig akár hónapokig is tarthat, majd egy enyhülést hozó remissziós szakasz következik. Ritka, ugyanakkor az egyik legfájdalmasabb kórkép. Bevezető tünete nincs, az éles, szúró fájdalom hirtelen alakul ki, jellegzetesen a fej egyik oldalán a szem körüli területen. A cluster fejfájás néhány órán keresztül kínozza viselőjét majd 1-2 órás szünet után ismét kialakul. Kezelése fejfájás ambulanciákon, kórházakban speciális gyógyszeres terápiával kivitelezhető.

A leggyakoribb elsődleges fejfájás típus a tenziós fejfájás. Jelentkezhet kétoldali formában, nyomó, tompa jelleggel, ugyanakkor a tarkótájékra is lokalizálódhat. Leírások között sokszor szerepel az ’’abroncsszerűen szorító” fájdalomjelző. Nők körében gyakrabban jelentkezik. Amennyiben szokványos fájdalomcsillapító bevételét követően nem enyhül a fájdalom vagy sűrűn jelentkezik a tenziós fejfájás érdemes fájdalomterapeutához fordulni.

A migrén, a cluster fejfájás és a tenziós fejfájás kialakulásához hozzájárulhat a túlzott stresszes életvitel, a nem megfelelő folyadékfogyasztás, a rendszertelen, nem pihentető alvás és a helytelen testtartás sok egyéb más mellett.  Kezelésük sikerességéhez a megfelelő gyógyszeres terápia mellett elengedhetetlen az általános életmódbeli irányelvek betartása.

Sem az elsődleges fejfájásokat, sem a másodlagos fejfájásokat nem szabad félvállról venni. Amellett, hogy komoly problémákra hívhatják fel a figyelmünket, hosszú távon szövődményként szorongás, pszichés következmények alakulhatnak ki, megkeserítvén mindennapi életünket.

Kategória: Fejfájás