A tüdőgyulladás – más néven pneumónia – még napjainkban is egy komoly, sokakat megbetegítő, gyakran halálos kimenetellel járó kórkép. Elsősorban a gyenge immunrendszerű, sokszor krónikus betegségekkel küzdő, idősebb korosztály a veszélyeztetett, azonban nem ritka a gyerekek valamint az egészséges fiatal felnőttek megbetegedése sem.

A betegség korai és hatékony kezelése valamint a minél előbbi sikeres felépülés érdekében fontos az időben történő felismerés. A sok esetben megfázásra vagy influenzára hasonlító tünetegyüttes megjelenésekor nem mindig egyértelmű, hogy tüdőgyulladás áll a háttérben. Kórok szerint és eredet szerint különböző típusú pneumóniákat különböztetünk meg, a legelterjedtebbek a következők:

A vírusos tüdőgyulladás orrfolyással, száraz köhögéssel, izomfájdalommal, fejfájással és magas lázzal jelentkezik. A folyamat előrehaladtával fokozódik a köhögés és nehezítetté válik a légvétel. Tüneti kezelés mellett spontán gyógyul, az esetleges bakteriális felülfertőződés esetén célzott antibiotikum terápia indítása szükséges.

A baktériumok által okozott pneumónia esetében hirtelen jelentkező magas láz, hidegrázás, izzadás és mellkasi fájdalom uralják a képet. Kialakul továbbá a légszomj is mivel a tüdő gázcseréjében zavar lép fel, egyfajta oxigénhiányos állapotot kompenzálandó a betegek szaporábban veszik a levegőt. Erre a típusú tüdőgyulladásra jellemző még a jellegzetes sárgás-zöldes színű köpet ürítése.  Fontos az adekvát antibiotikum terápia mielőbbi megkezdése.

A magas kockázatú csoportba tartozó egyéneknél, akik krónikus légzőszervi betegséggel küzdenek vagy rossz általános állapotban vannak, daganatos megbetegedéssel küzdenek, kemoterápiás kezelésben részesülnek esetleg immunhiányos állapotúak, nem ritkán gombák okoznak hosszan tartó és nehezen kezelhető pneumóniát. Ugyanezen betegcsoportnál alakíthat ki lázzal, légszomjjal, szűnni nem akaró köhögéssel járó, ugyanakkor sikeresen kezelhető tüdőgyulladást egy egysejtű parazita a Pneumocystis carinii.

Eredete szerint a pneumónia lehet közösségben szerzett, mely hagyományos antibiotikumra jól reagál. Kórházi bennfekvés során kialakult tüdőgyulladás már veszélyesebb, általában olyan kórokozó okozza, mely ellenállóbb az antibiotikumok nagy részével szemben, kezelése nehezebb. A legveszélyesebb a gépi lélegeztetés során kialakuló fajta, mely egy speciális kategóriát képvisel, kezelése kombinált gyógyszeres terápiát igényel.

A napjainkban legtöbbet emlegetett COVID-19 fertőzés egyik legsúlyosabb szövődménye a pneumónia. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a vírus által a tüdőben okozott elváltozás kiterjedhet akár az egész tüdőre, igen súlyos gyulladást idézve elő.

A betegség kezelése és a felépülés hosszan tartó folyamat. A helyes terápia alkalmazása ellenére is előfordulhat, hogy hosszú távon a tüdő szövete hegesedik (tüdőfibrózis), maradandó károsodás lép fel.