A probiotikumos étrendkiegészítők élőkultúrát tartalmazó készítmények, melyek egy vagy több élő baktériumtörzset tartalmaznak és pozitív hatással vannak a bélflóra összetételére. A szakorvosi konzultációk során ajánlott probiotikum-kúrák, a páciensek alapbetegségétől függően egyes esetekben teljesen individuálisak lehetnek. Más típusú probiotikumokra lehet szükség ugyanis egy antibiotikum-kezelés vagy agresszív hasmenés után, ahogyan más baktérium törzsek szükségesek egy krónikus vagy akut stádiumú bélgyulladás, illetve laktóz vagy más ételintolerancia esetén.

Lactobacillus nemzettség az emberi bél- és hüvelyflóra egyik meghatározó baktériuma.  Ez egy rendszerint rúd alakú, gramm-pozitív baktériumfajta. Növekedéshez, szaporodáshoz oxigénellátottságot nem feltétlenül igényel (fakultatív anaerobe). Fontos szerepet tölt be az összetett – ember számára emészthetetlen – szénhidrátok lebontásában, valamint tejsav termelés által csökkenti a bélrendszer pH értékét. Ezáltal szabályozza a bélflórát és visszaszorítja az ammóniatermelő patogén baktériumtörzsek elszaporodását.  Egyes fajok a Helicobacter pylori (gyomorfertőzéseket és gyomorfekélyt kiváltó baktérium) elleni védelemben is nagy szerepet játszanak.

Lactobacillus acidophilus: Ez a faj a vékonybélben és a női nemi szervben alkot kolóniákat. Ú.n.  b-galaktozidáz termelés által elsősorban a tejtermékek emésztésében játszik fontos szerepet. Alkalmazása jelentős mértékben csökkenti a laktózintolerancia tüneteit. Ezenfelül fontos szerepe van a hüvelyflóra egészségének fenntartásában is.

Lactobacillus casei és Lactobacillus paracasei: Nagy szerepet játszanak  a bélflóra egyensúlyának fenntartásában, s az immunrendszer fennakadásmentes  működésében. Elősegíti a megfelelő zsíranyagcserét (csökkenti a vér koleszterin szintjét) és  jóllakottság érzést idéz elő. Ezáltal csökkenti a testsúlynövekedést.

A Lactobacillus rhamnosus: Az egyik legszélesebb körben tanulmányozott probiotikus törzs. Ellenáll a gyomor- és epesavaknak, ami lehetővé teszi a teljes béltraktusban való szétszóródást. Megtapad a bél nyálkahártyáján, ezáltal gyulladáscsökkentő hatását lokálisan fejti ki. Hatékonyan alkalmazható gyomor- és bélfertőzések, gyulladásos bélbetegségek (Colitis Ulcerosa, Crohn betegség), valamint az antibiotikum-terápia következtében fellépő akut hasmenés esetén. Kedvezően hat a koleszterinszintre, csökkenti az LDL és VLDL szintet. Az immunrendszerre gyakorolt pozitív hatása révén különféle bőrproblémák, allergiás tünetek esetén is jótékony lehet. Használják ételintoleranciák tüneteinek enyhítésére, sőt még a nők hüvelyflóra eltolódása esetén is.  

Lactobacillus plantarum: Igen ellenálló baktériumtörzs, ezért az egész emésztőrendszerben megtalálható. A megfelelő emésztéselősegítésében, vlamint immunrendszerünk támogatásában van jelentős szerepe. Antibakteriális anyagokat termel, mely segítségével a kártékony baktériumokat pusztítják el.

Lactobacillus gasseri: Testsúlycsökkentés szempontjából az egyik legjobban dokumentált baktérium. Számos kutatás szerint jelentős segítséget nyújthat a fogyásban, a koleszterinszint csökkentésében és a zsíranyagcserében.

Lactobacillus salivarius: Elsődlegesen az száj egészségének, higiéniájának biztosításáról ismeretes, ám előfordul a bélrendszerben és a hüvelyflórában is. Enyhítheti a fogszuvasodás, ínygyulladás, plakk-képződés tüneteit, de ígéretesnek bizonyul az irritábilis bél szindróma (IBS) szimptómáinak és a koleszterinszint csökkentésében is.

Bifidobacterium nemzettség: Gram-pozitív, teljes mértékben anaerob (oxigénellátottságot nem igénylő) baktériumfaj, mely külalakja rendszerint elágazó.  A Bifidobacteriumok az első mikrobák, melyek az újszülöttek bélrendszerében megtelepednek. Felnőtt korban a teljes bélflóra 3-25%-át alkotják. Ezek a baktériumok segítik az összetett szénhidrátok bontását, miközben tejsavat, ecetsavat és rövid láncú zsírsavakat termelnek. Alkalmazásuk ígeretesnek tűnik a Helicobacter pylori elleni kezelésben.

A Bifidobacterium longum: Az egyik legfontosabb probiotikus baktérium. Hozzájárul a megfelelő bélflóra kialakításához és az allergiásreakciók gátlásához. Számos dokumentáció kiemeli jótékony hatásait az irritábilis bél szindróma és laktózintolerancia tüneteinek enyhítésében.

Bifidobacterium bifidum: Jelen van az anyatejben, a vékonybél alsó szakaszában és a vastagbélben is. Természetes antibiotikumot termel, ezáltal csökkenti a szervezetben ammóniát termelő baktériumok mennyiségét. Korlátozza tehát a bélgyulladás jelenlétét, támogatja a tápanyagok emésztését és felszívódását. Hasznos lehet  immunhiányos állapotok, illetve laktóz és más ételintoleranciák kiegészítő kezeléseként is.

Bifidobacterium breve: Megtalálható az emberi anyatejben, hüvelyben, valamint a csecsemők és felnőttek gyomor- bél traktusában. Bizonyos források szerint csökkenti a testtömeg gyarapodását és a zsigeri zsír felhalmozódását. Javítja az összkoleszterin, az éhomi glükóz szérumszintjét. Rendkívül fontosak az immunrendszer egészséges működése szempontjából. Erős antiallergén és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Egyes publikációk szerint jótékony hatással bír a tehéntejre való allergiás túlérzékenységkor, valamint atópiás dermatitis esetén.

Bifidobacterium infantis: Mivel jelen van a szülőcsatornában, a B. ifantis egyike azon hasznos baktériumoknak, melyeket az anya elsőként ad át a gyermekének. Ismert képessége, hogy ellenálló a gyomorsavval és az epesavakkal szemben. Megtapad a bélnyálkahártyán, ahol szelektív antibakterális anyagokat állít elő. Az általa termelt savak nélkülözhetetlenek az emésztőrendszer kiegyensúlyozott működése szempontjából. Leggyakoribb alkalmazási területe az irritábilis bél szindróma (IBS) és  a bélgyulladást okozó kórokozók elleni védekezés.

Bifidobacterium lactis: Nagy szerepet játszik a megfelelő bélműködés, ez emésztési komfort és az immunrendszer egészségének fenntartásában. Leggyakoribb alkalmazási területe az immunhiányos állapotok és bőrproblémák, székrekedéses epizódok vagy antibiotikummal összefüggő hasmenés kiegészítő kezelése, valamint az  áteresztő bél szindróma miatt kialakult ételintoleranciák.

Bifidobacterium adolescentis: A vastagbél folsav termelőjeként  is ismeretes, így ezen probiotikumok alkalmazása hozzájárul a folsavhiányos állapotok  megelőzésére. Az utóbbi évek kutatásai daganatos megbetegedések jelenlétekor megfigyelték a tumorok vérellátásának  gátlását, vagyis azok növekedésének ellehetetlenítését. Emiatt felmerül a génrákterápiás eszközként való jövőbeni alkalmazás lehetősége is.

Saccharomyces boulardii: Gomba eredetű probiotikum, amelyet az utóbbi időben széleskörűen alkalmaznak. Hatékony számos akut és krónikus bélbetegség (IBS, H. pylori fertőzés, IBS), valamint immunhiányos állapotok kezelésében. 

Streptococcus thermophilus  Gram-pozitív, párban vagy hosszú láncokban elhelyezkedő, fakultatív anaerob baktériumtörzs. Csökkenti a laktózintolerancia tüneteit. Tejsavtermelés által csökkentik a bél pH-ját, megakadályozva a gram-negatív, kártékony baktériumok növekedését.  

Kategória: Életmód